Aktuálně
POSKLIZŇOVÁ ÚPRAVA KUKUŘICE
Kukuřice je jednou z nejpěstovanějších plodin na světě. V České republice ani na Slovensku sice neobsazuje úplně přední příčky, přesto představuje nezanedbatelnou část celé produkce. Sklizeň kukuřice na zrno se pomalu rozbíhá, je tedy možná vhodná chvíle připomenout si některá specifika posklizňové úpravy této mnohostranně využitelné plodiny.
PŘEDČIŠTĚNÍ BY MĚLO BÝT SAMOZŘEJMOSTÍ
Přestože nejdůležitější fází posklizňové úpravy u kukuřice na zrno je sušení, samozřejmostí by mělo být také správné předčištění. Vyčištěné zrno má podstatně delší skladovatelnost a při jeho prodeji odpadnou srážky za nečistoty. Významným aspektem je také to, že neodseparované příměsi zbytečně zvyšují energetickou náročnost následného sušení, které je u kukuřice kvůli vysokému obsahu vody nutností. Zároveň se sníží i znečištění okolí v podobě polétavých lupínků, které se u některých typů sušáren stále vyskytuje.
Pro předčištění se používají stejné stroje jako pro ostatní zrniny, je třeba pouze vhodně nastavit fungování vzduchotechniky. V našich projektech nejčastěji využíváme sítové čističky od osvědčených německých výrobců Bühler a Petkus. Každý výrobce i modelová řada má své odlišnosti, obecně se však jedná o spolehlivé a robustní stroje s vysokým výkonem a účinnou aspirací na vstupu i výstupu ze sítové skříně, případně i samotného sítového prostoru.
Díky snadné výměně sít zajišťuje univerzální čistička Petkus U12 kvalitní (před)čistění mnoha druhů zrnin vč. kukuřice – T-Agro s.r.o., Čeľadice (60 t/h předčištění pšenice).
Čistička Bühler TAS 154A-4 vyniká vysokým výkonem (120 t/h, předčištění pšenice). V případě přísných požadavků lze čističky doplnit o speciální filtr prachových částic (Smilovice – ZD Luštěnice).
SUŠENÍ JE U KUKUŘICE KLÍČOVÉ
Zatímco u většiny ostatních zrnin bývá vyšší vlhkost problémem hlavně při mokrých žních, u kukuřice na zrno je nutné výrazně redukovat obsah vody vždy.
I v případě sušení v projektech BEDNAR sázíme nejčastěji na špičkové technologie Petkus a Bühler. Modulární konstrukce u jejich šachtových sušáren umožňuje vybírat ze široké škály výkonů i specializací díky kombinovatelnosti hlavních komponentů. Principiálně jsou tyto sušárny založené na přímém nebo nepřímém ohřevu s možností rekuperace tepla z chlazení již usušené zrniny. Kvůli vyšší teplotě náhřevu a obecně větší energetické náročnosti se u kukuřice volí zásadně sušárna s rekuperací, která spolu s tepelnou izolací sušící komory nebo celého pláště vede k výrazné úspoře paliva a provozních nákladů vůbec.
Jedna z nejvýkonnějších sušáren ve střední Evropě – Bühler STKX6-15/02 v Báči (Donau farm Šamorín) – suší kukuřici rychlostí 25 t/h (při odsušku 10 %).
Se sušárnou Petkus DDU 25-16 mohou sušit kukuřici ve vysokém výkonu i v západoslovenské Skalici – 18,3 t/h, odsušek 10 %.
Díky originálnímu řešení vyhovují sušárny také přísným požadavkům na hlučnost a prašnost. V nezbytných případech je možné sušárny doplnit speciálními filtry nebo ventilátory.
Sušárny mohou být dále doplněny o modul, který umožňuje propojení řídicího systému sušárny s velínem. Vzdálený přístup poté usnadní kontrolu chodu sušárny a naprogramování startovacího nastavení z jednoho místa. Řídicí systém je zobrazen skrze dotykový displej a nastavení sušárny je uživatelsky velmi přívětivé – stačí nastavit druh plodiny, vstupní vlhkost, požadovanou výstupní vlhkost a teplotu okolního vzduchu.
Sušárny Petkus a Bühler vynikají nízkými provozními náklady a poskytují šetrné sušení ve výkonu až 35 t/h (pro kukuřici s odsuškem 15 %).
Také ve Smilovicích (ZD Luštěnice) mysleli při výběru sušárny na sušení kukuřice. Využívá rekuperaci tepla a má izolovanou sušící komoru. Kukuřici s odsuškem 16 % suší ve výkonu 7,1 t/h.
Řídicí systém sušárny lze napojit na systém řízení celé posklizňové linky. Vzdálené ovládání umožňuje nastavit potřebné parametry a kontrolovat sušící proces přímo z velína.
SPECIÁLNÍ PŘÍJMOVÁ HALA
Samotné skladování v silech a expedice se u kukuřice nijak neliší od ostatních zrnin. Výhodné je však myslet na odlišnosti posklizňového zpracování této plodiny při navrhování příjmové části linky.
Výkon sušárny je kritickým článkem, který určuje rychlost naskladňování, potažmo celé sklizně, protože je obvykle pomalejší než zmíněné související procesy. Osvědčeným řešením je proto polootevřená příjmová hala, která je přístupná ze tří stran a umožňuje přímo v blízkosti příjmového koše a pod střechou uložit větší množství materiálu, než se na něj dostane řada se sušením.
Polootevřená příjmová hala pojme větší množství materiálu, což se velmi dobře osvědčuje u kukuřice, kde výkon sušárny většinou nestačí tempu sklizně.
Moderní a plně automatizovaná poskl. linka v T-Agro Čeľadice. Kukuřice se zde pěstuje ve velkém. Tomu odpovídá i řešení příjmové haly a volba sušárny (Petkus 4000-12 DU – 20 t/h, odsušek 10 %).
NECHÁTE SE INSPIROVAT?
Zajímají Vás specifika posklizňové úpravy kukuřice? Uvažujete o investici do nových skladovacích kapacit a posklizňových technologií či modernizaci stávajícího zařízení?
Obraťte se na nás, rádi odpovíme na vaše dotazy: sila@bednar.com – Ing. Filip Klus, vedoucí divize, tel.: +420 606 069 111, Mgr. Pavel Svoboda, obchodní zástupce, tel.: +420 773 772 718.
Tým odborníků BEDNAR vám pomůže najít to nejlepší řešení vhodné právě pro vás.
Radost sušit, radost skladovat
Tým BEDNAR