Aktuálně
NEJVĚTŠÍ LINKA BEDNAR
Projekt, který se určitě nerodil snadno a nerealizoval v jednoduchých podmínkách, přesto se stal jakousi vlajkovou lodí mezi posklizňovými linkami BEDNAR. Projekt v důsledku bezprecedentních okolností a neočekávaných dějinných zvratů organizačně velmi složitý, přesto zdárně dokončený díky maximálnímu nasazení, oboustranné důvěře a vstřícnému přístupu. Taková je nová posklizňová linka ve východoslovenských Cesticích…
Mezi předložením první verze cenové nabídky a uzavřením závazné dohody o společném postupu uplynuly dobré čtyři roky. Zahájení realizace tak vyšlo na jaro roku 2021, dobu plnou nejistoty a nejpřísnějších proticovidových opatření, kdy s otazníkem bylo opuštění okresu, natož dozor nad stavebními pracemi obrovského rozsahu v sousední zemi… Skokové zdražování i občasná úplná nedostupnost některých materiálů či komponentů, neschopnost
(i nezaviněná) některých dodavatelů dostát svým závazkům, obavy z dopadů ruské agrese na Ukrajině, které byly v Košicích znatelně větší než v Česku… Naštěstí se všechny nástrahy podařilo překonat a v průběhu stavby dokonce ještě vzrostla její důležitost, protože kvalitní uskladnění cenných komodit má v této době zvlášť velký význam.
Úvodní stavební práce probíhaly za přísných proticovidových omezení. Tradičně složitou koordinaci stavby tak doplnila i agenda covidových výjimek.
Díky maximálnímu úsilí, oboustranné důvěře a vstřícnému přístupu se podařilo zdárně překonat mnohé nástrahy složité doby.
Moderní centralizovaný sklad zrnin
Výrobně-obchodní společnost MOLD-TRADE s.r.o. se rozhodla pro výstavbu velkokapacitních skladů v jednom ze svých zemědělských areálů v Cesticích. Účelem bylo zajistit moderní skladovací prostory s účinným provětráváním doplněné o kvalitní posklizňovou úpravu a rychlou analýzu vzorků. Výhodou nové linky je především koncentrace skladů na jednom místě, která eliminuje dříve nutné převozy mezi různými středisky a umožňuje kvalitní standardizované ošetření i komfortní obsluhu a podrobný přehled o stavu uskladněných komodit.
Samotné stavební a montážní práce trvaly necelých 18 měsíců a tým BEDNAR zajišťoval vše od hlubinných základů (vrtaných pilot) po instalaci chytrého řídicího systému.
Význam dostatečných vlastních prostor pro bezpečné uskladnění zrnin během realizace s ohledem na světové dění ještě vzrostl.
Sila s plně provzdušňovanou podlahou
Skladovací kapacita úctyhodných 32.000 m3 je zajištěna prostřednictvím osmi ocelových sil typu OS 15,1-19 od osvědčeného francouzského výrobce PRIVÉ. Sila této značky mají plošší zvlnění obvodových plechů, které zajišťuje plynulejší tok zrna podél stěn a snižuje ulpívání prachu a nečistot. Hlavní předností je však dvojitá perforovaná podlaha (v „řepkovém“, tedy universálním, provedení), která umožňuje účinné provzdušňování uskladněné komodity v celém průřezu. Aktivní větrání zajištěné pomocí provzdušňovacích radiálních ventilátorů v úrovni podlahy a odtahových axiálních ventilátorů ve střeše sila je základním předpokladem pro zachování kvalitativních parametrů produkce při dlouhodobém skladování.
Osm ocelových sil značky PRIVÉ s plně provzdušňovanou podlahou poskytuje kapacitu pro uskladnění 32.000 m3 zrnin.
Vzduch je vháněn do meziprostoru pod celoplošně perforovanou podlahou. S podporou odtahových ventilátorů ve střeše projde celou masou zrna a účinně ji provětrá.
Rychlý příjem je samozřejmostí
U velkokapacitních skladů je nutností rychlý a spolehlivý příjem. Na lince v Cesticích je řešen pomocí zdvojeného příjmového koše, kdy na každý z příjmových redlerů navazuje samostatná sítová čistička TAS 154A-4 (od německého výrobce Bühler) dimenzovaná na výkon 120 t/h v předčištění pšenice. Celková výkonnost příjmu je tedy až 240 t/h. Koše jsou zastřešeny prostornou polootevřenou příjmovou halou, což je oblíbené řešení především na linkách, kde se skladuje i kukuřice. Čističky jsou vybaveny množstvím náhradních sít, které umožňují velkou variabilitu jak druhů zrnin, tak intenzity čištění (od předčištění po čištění osiv).
Předpokladem pro rychlé a plynulé naskladňování je také snadná kontrola příchozích komodit, kterou zajišťuje opět dvojitá mostová váha
a automatický vzorkovač. Otočné rameno pneumatického vzorkovače umožňuje pohodlný odběr vzorků přímo z přijíždějících či odjíždějících návěsů. Vzorky se ihned automaticky dopraveny do přilehlého velína, kde jsou umístěny laboratorní přístroje pro okamžité zpracování a analýzu komodit.
Díky zdvojenému příjmovému koši a dvěma sítovým čističkám lze naskladňovat rychlostí až 240 t/h.
Pneumatický odběr vzorků a jejich rychlá diagnostika pomáhají hlídat kvalitativní parametry přijímaných a vydávaných komodit.
Úsporná šachtová sušárna
Jakkoli sušení se ve stínu energetické krize stalo velkým strašákem, pro zachování kvality produkce při dlouhodobém skladování je správná vlhkost zrna základním předpokladem a u kukuřice naprostou nutností. Výhodou je potom výkonná kontinuální sušárna s automatizovaným chodem a rekuperací tepla, které snižují energetickou náročnost sušení. Sušárna DDU 40-14 německého výrobce PETKUS pracuje na principu přímého ohřevu a jako palivo využívá propan butan. Její výkon při sušení kukuřice (s odsuškem 10 %) je 19,6 t/h. Obsluha ocení, že ovládání je díky vzdálenému přístupu možné z centrálního řídícího místa ve velínu.
Místo tradičního zásobníku s výsypkou, který obvykle slouží především ke kumulaci materiálu před provozně pomalejší sušárnou, bylo v Cesticích instalováno silo typu Venticone (rovněž od Privé). Zásobník na první pohled vypadá jako klasické silo s rovnou podlahou, ale za pláštěm má skrytou celoplošně perforovanou výsypku se sklonem 45°. Chytře tak kombinuje přednosti snadného vyskladňování a účinného aktivního větrání, díky kterému je vhodné případně i pro dlouhodobé skladování.
Velkokapacitní sklady, které se využívají i pro uskladnění kukuřice, se neobejdou bez úsporné šachtové sušárny.
Obsluha ve velínu má díky chytrému řídicímu systému dokonalý přehled o parametrech skladovaných komodit i chodu celé linky (vč. sušárny).
Etapová výstavba ve velkém stylu
Přestože etapizace bývá častější u menších projektů či výstavby s větší časovou prodlevou mezi jednotlivými technologickými úseky, i tak rozsáhlá stavba, jakou je linka v Cesticích, je příkladem realizace na etapy. Projekt je navržen a s úřady projednáván jako jeden funkční celek, ale jednotlivé etapy se dokončují postupně podle potřeb a finančních možností investora. U velkých staveb je výhodou také přehlednější plnění jednotlivých mezníků.
Přestože linka je již nyní největším projektem BEDNAR, výše uvedená čísla nejsou stále konečná. Momentálně probíhá výstavba další etapy, která linku rozšíří o další 4 sila a celková skladovací kapacita tak vzroste na úctyhodných 48.000 m3!
Momentálně se realizuje další etapa stavby. Přístavbou čtyř nových sil se celková skladovací kapacita zvýší na 48.000 m3.
Ukazuje se, že investice do moderního skladování a posklizňové úpravy se vyplatí i v méně příznivé době.
Máte také velké plány anebo naopak docela malé? Rozhodně už se vám ale nechce s investicí dále čekat, protože lepší časy se zdají být v nedohlednu?
Obraťte se na nás, rádi odpovíme na vaše dotazy a zhmotníme vaše představy do reálného a funkčního projektu: sila@bednar.com – Ing. Filip Klus, vedoucí divize, tel.: +420 606 069 111
Tým odborníků BEDNAR vám pomůže najít to nejlepší řešení vhodné právě pro vás.
Radost hospodařit, radost skladovat
BEDNAR FMT s.r.o.