Aktuálně
DALŠÍ NÁROČNÁ SEZÓNA NA OBZORU? NE S VLASTNÍ SUŠÁRNOU…
Pomalu končící rok byl složitý po všech stránkách a téměř pro každého. Zemědělcům však situaci komplikovalo navíc místy velmi nepříznivé počasí, které sice obecně dopřálo krajině po několika velmi suchých letech více srážek, ovšem často v nevhodnou chvíli. To značně ovlivnilo průběh žní, jak letních, tak kukuřičných. Mnoho oblastí se mohlo radovat z nadstandardních výnosů, z podmáčených polí se však sklízelo pomaleji a s vyšší vlhkostí. Kvalita byla někde zhoršená také vlivem rozšíření plísní. Podniky s vlastní sušárnou zrnin byly letos tedy ve velké výhodě.
VHODNÝ ČAS MYSLET NA INVESTICI DO SUŠENÍ
Vyhlídky na příští rok nejsou příliš odlišné. Deštivý podzim na mnoha místech hodně prodloužil sklizeň kukuřice, jinde nadbytek vláhy znemožnil včasné osetí ozimů. I napřesrok lze tedy očekávat pozdější zahájení žní a změny v osevním plánu směrem k větším výměrám kukuřice. Svou roli jistě bude hrát také zpřísňující se legislativa ohledně používání chemie a stále větší důraz kladený na boj s mykotoxiny. Právě teď je tedy nejvyšší čas myslet na investice do vlastních moderních kapacit na sušení, které vám mohou další sklizeň zrnin výrazně usnadnit a zlepšit její zhodnocení. V případě rekonstrukcí stojí jistě za zmínku také možnost pokrýt část nákladů z dotací OPPIK – Úspory energií.
Vlastní sušárnou disponuje posklizňová linka v Chocenicích (ZS Komorno a.s.) – PETKUS 2500-14 DS, výkon 25 t/h při sušení pšenice s odsuškem 4 %.
Šachtová sušárna STKX6-15/02 (BÜHLER) je s výkonem 54 t/h (pšenice, ods. 4 %) vhodná i pro komerční využití – Zemědělské služby Dynín a.s.
PROČ UVAŽOVAT O VLASTNÍ ŠUŠÁRNĚ?
V případě moderních posklizňových linek BEDNAR představuje sušárna již celkem standardní součást řešení. Hlavním přínosem je značná úspora nákladů, které jsou „ve vlastním“ minimálně poloviční oproti sušení v komerčních výkupech. Velkou výhodou je také možnost sklidit úrodu i při vyšší vlhkosti za optimálního počasí, a tím dosáhnout lepších výnosů (týká se především řepky). Tento aspekt bude se zákazem desikantů ještě výraznější. V neposlední řadě lze sušení nabízet také jako službu ostatním zemědělcům.
ŠACHTOVÉ SUŠÁRNY – VÝKONNÉ, ÚSPORNÉ A ŠETRNÉ
Pro sušení obilovin a olejnin navrhujeme na linkách BEDNAR především špičkové technologie Petkus a Bühler, které nabízejí širokou škálu specializací a výkonů. Ten se u těchto šachtových šušáren pohybuje v rozsahu 5 až 120 t/h při sušení pšenice v odsušku 4 %, resp. do 35 t/h u kukuřice s odsuškem 15 %. Principiálně jsou sušárny založené na přímém nebo nepřímém ohřevu s možností rekuperace tepla z chlazení již usušené zrniny, což je velký benefit především při sušení kukuřice. Díky originálnímu řešení vyhovují sušárny také přísným požadavkům na hlučnost a prašnost. V nezbytných případech je možné sušárny doplnit speciálními filtry nebo ventilátory.
Šachtová sušárna Bühler STKX6-07/02 s výkonem 25 t/h (pšenice, odsušek 4 %) pomáhá plynulejšímu průběhu žní v Křični (Agrodružstvo KLAS) již 8 sezon.
O potřebě vlastní sušárny přesvědčily investora v ZS Horní Krupá a.s. při návrhu nové linky také zpřísňující se pravidla pro použití desikantů (PETKUS DD 25-14, 25,4 t/h, pšenice, odsušek 4 %).
Proces sušení začíná ohřátím vzduchu, který přes kónické vzduchové kanálky prostupuje do sušené zrniny, projde jí a protilehlými kanálky odchází pryč. Teplota a rychlost horkého vzduchu je regulovaná vyspělým řídicím systémem v závislosti na vlhkosti a druhu sušené plodiny. Ve spodní části sušárny je usušené zrno zchlazeno a přepraveno do skladovacího sila. V případě kompletní rekuperace teplého vzduchu se redukuje spotřeba paliva (např. propan-butan, lehký topný olej nebo zemní plyn), jelikož ohřátý vzduch z chlazení zrna slouží k předehřevu sušícího vzduchu.
Sušárny mohou být dále doplněny o modul, který umožňuje propojení řídicího systému sušárny s velínem. Vzdálený přístup poté usnadní kontrolu chodu sušárny a naprogramování startovacího nastavení z jednoho místa. Řídicí systém je zobrazen skrze dotykový displej a nastavení sušárny je uživatelsky velmi přívětivé – stačí nastavit druh plodiny, vstupní vlhkost, požadovanou výstupní vlhkost a teplotu okolního vzduchu.
Sušárny Petkus a Bühler jsou stroje jednoduché konstrukce s malými nároky na zastavěnou plochu a vynikají zejména nízkými provozními náklady. Tyto přednosti dělají z moderních šachtových sušáren výhodnou investici s rychlou návratností.
Podrobnější informace o šachtových sušárnách naleznete ZDE.
Řídicí systém sušárny lze napojit na systém řízení celé posklizňové linky. Vzdálené ovládání umožňuje nastavit potřebné parametry a kontrolovat sušící proces přímo z velína.
Sušárny Bühler lze dodat také v provedení Ecomation – to díky plně automatické regulaci vlhkosti zajišťuje rovnoměrnou kvalitu zrna a nižší spotřebu paliva (ZZ Plzeň a.s. – Kralovice).
NEZAPOMEŇTE – KDO ČISTÍ, ÚSPORNĚJI SUŠÍ
Sušení by vždy mělo předcházet správné předčištění. Vyčištěné zrno má podstatně delší skladovatelnost a při jeho prodeji odpadnou srážky za nečistoty. Významným aspektem je také to, že neodseparované příměsi zbytečně zvyšují energetickou náročnost následného sušení. V neposlední řadě může nedostatečná čistota (jak komodity, tak sušárny jako takové) vyústit i v materiální škody.
Také při návrhu čištění obvykle volíme osvědčené sítové čističky značek Bühler a Petkus. Každý výrobce i modelová řada mají svá specifika, obecně se však jedná o spolehlivé a robustní stroje s vysokým výkonem a účinnou aspirací na vstupu i výstupu ze sítové skříně, případně i samotného sítového prostoru.
Dále je dobré připomenout možnost čištění zrna po procesu sušení, popřípadě dovybavení dopravních cest za sušárnou aspirací neboli sekundárním odprášením.
Podrobnější informace o čističkách a předčističkách naleznete ZDE.
Možnost sušit „doma“ má i moderní posklizňová linka ve Smilovicích (ZD Luštěnice) – PETKUS DDU 25-10 (17,2 t/h, pšenice, odsušek 4 %).
Správné předčištění zrna je nezbytným předpokladem pro zachování kvality při skladování. Důležité je ale také, pokud chcete opravdu úsporně sušit. Ve Smilovicích využívají osvědčenou sítovou čističkou TAS 154A-4 (Bühler).
JAKÉ JSOU VAŠE VYHLÍDKY NA PŘÍŠTÍ SEZÓNU?
Ukázaly vám letošní žně, o kolik lepších výsledků byste dosáhli s vlastní sušárnou? Dosluhuje vaše stávající sušárna nebo už delší dobu uvažujete o investici do nové technologie, třeba i kvůli přísnějším podmínkám pro chemické ošetření plodin? Zajímají vás možnosti využití dotací z programu úspory energií?
Obraťte se na nás, rádi odpovíme na vaše dotazy: sila@bednar.com – Ing. Filip Klus, vedoucí divize, tel.: +420 606 069 111, Mgr. Pavel Svoboda, obchodní zástupce, tel.: +420 773 772 718.
Tým odborníků BEDNAR vám pomůže najít to nejlepší řešení vhodné právě pro vás.
Radost sušit, radost skladovat
BEDNAR FMT s.r.o.